Zapytaliśmy ministra wprost o darmowe leki. Od kiedy i dla kogo będą? Zobacz, co odpowiedział! (2023)

Justyna Węcek

Data utworzenia:

Darmowe leki mają obowiązywać od 65 roku życia. PiS przed wyborami zapowiedział reformę, którą obiecywało już dwa lata temu. Dlaczego rząd czekał z rozszerzeniem programu? Minister zdrowia Adam Niedzielski to wyjaśnia i ujawnia, od kiedy darmowe leki dla seniorów i dla dzieci mogą obowiązywać. Rząd szykuje niespodziankę?

Zapytaliśmy ministra wprost o darmowe leki. Od kiedy i dla kogo będą? Zobacz, co odpowiedział! (1) 2 Zobacz zdjęcia

Podczas weekendowej konwencji prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział dwie zmiany w darmowych lekach. Program zostanie rozszerzony o osoby w wieku 65 plus, a także o dzieci i młodzież do 18. roku życia. Jakie preparaty znajdą się na liście leków, które za darmo będzie można dostać w aptece? I dlaczego rząd zwlekał ze zmianami? O tym "Fakt" rozmawiał z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Fakt: Dlaczego musieliśmy tak długo czekać na rozszerzenie programu darmowych leków o 65-latków?

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Zwracam uwagę, że to rząd PiS wprowadził program darmowych leków dla grup seniorów. Więc nie wiem, czy to jest pytanie kierowane pod właściwym adresem, czy nie należałoby go zadać naszym poprzednikom, którzy takiego programu nie przygotowali. Natomiast dziś perorują, jak to za ich czasów były lepsze warunki. Przypomnę: za ich czasów nie było programu darmowych leków dla seniorów. Czy seniora było stać, czy nie, to płacił.

Rewolucja w darmowych lekach dla seniorów. Kto już nie zapłaci?

Nie o to mi chodzi. O rozszerzeniu programu leków 75 plus o osoby w wieku 65-70 lat słyszeliśmy już dwa lata temu. Czekaliśmy zatem dwa lata, by dowiedzieć się, że więcej osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnych leków. Konkretnie – kiedy ta reforma zostanie wprowadzona?

Wstępnie mówimy o 1 stycznia przyszłego roku. Czy to jest późno? To pytanie, które można zadać w odniesieniu do każdego problemu, który my staramy się rozwiązać, a poprzednia ekipa nie tylko nie dawała terminów, ale nie przygotowywała takich rozwiązań. Wykonaliśmy ten ruch dlatego teraz, bo tak określiliśmy ścieżkę wzrostu nakładów na system opieki zdrowotnej, że w przyszłym roku zmieścimy to w budżecie NFZ. Co roku zwiększamy finansowanie i co roku dajemy dodatkowe, finansowane przez państwo usługi dla pacjentów.

Darmowe leki będą szybciej?

Czy to znaczy, że od 1 stycznia 65-latkowie i dzieci do 18. roku życia będą mieć darmowe leki?

Celujemy w 1 stycznia, ale nie mogę wykluczyć, że stanie się to szybciej. W tej chwili trwają ostatnie prace po stronie ministerstwa zdrowia. Następnie przepisy trafią do parlamentu. Oczywiście przed ogłoszeniem poszerzenia projektu darmowych leków przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego, wykonaliśmy na zlecenie premiera Mateusza Morawieckiego różnego rodzaju symulacje, liczyliśmy różne warianty, obliczenia i mamy doprecyzowane główne założenia tego programu. Obniżamy więc górną granicę wieku przy seniorach i wprowadzamy dodatkową grupę dzieci i młodzieży do 18 lat. Razem jest to ok. 12 mln nowouprawnionych osób. Tylko dzieci i młodzieży jest 7 mln.

Ile rozszerzenie programu będzie kosztować?

W tej chwili wydajemy na darmowe leki ponad 800 mln zł rocznie. Powiększenie grupy o osoby w wieku 65-75 lat oraz dzieci i młodzież, w ramach tej grupy leków, która jest dziś darmowa, oznacza zwiększenie wydatków o miliard złotych. Wiemy jednak, że nieco inne leki są w grupie seniorów i inne w grupie juniorów, dlatego musimy poszerzyć listę darmowych leków. Szacujemy, że poszerzając ją, wydamy dodatkowe pół mld zł. Cała operacja będzie więc kosztować ok. 1,5 mld zł. Łącznie z kwotą, którą już wydajemy, będzie to więc ok. 2,4 mld zł.

Darmowe leki, 800 plus i bezpłatne autostrady. Co konkretnie obiecał prezes PiS?

Kluczem jest odpowiedź na pytanie, które preparaty mają znaleźć się na liście bezpłatnych leków. Dziś liczy ona 2 tys. pozycji. Cała lista leków refundowanych ma dziś natomiast ok. 4,1 tys. pozycji. Będziemy się poruszać między dzisiejszymi 2 tysiącami a pełnymi 4 tysiącami. Żadnych granic poszerzenie nie wykluczam na dziś.

Darmowe leki. "Nie widzę problemu ze sfinansowaniem pomysłu"

Skąd będą pieniądze na sfinansowanie tej obietnicy?

Cały czas odwołuję się do tego, że ustaliliśmy docelowy poziom wydatków na zdrowie na poziomie 7 proc. PKB i co roku zwiększamy nakłady w kierunku tego pułapu. W tym roku wydatki na zdrowie to ponad 160 mld zł, a w przyszłym znowu urosną. Zwracam uwagę też na to, że ze względu na efekt inflacyjny, w przyszłym roku dochody ze składek bardzo dynamicznie wzrosną. W tej chwili szacujemy, że wzrost dochodów w stosunku do planu – mówię o 2023 r. – będzie wynosił co najmniej 4 mld. Nie widzimy problemu z potencjalnym sfinansowaniem tego pomysłu.

Czyli wszyscy Polacy opłacający składkę zdrowotną, sfinansują ten program.

Tak działa ten system, że ze składek finansujemy całokształt wydatków zdrowotnych. Ci, którzy pracują, sfinansują leki dla swoich rodziców i dzieci.

Czy będą dodatkowe haczyki w programie? Warunki, jakie musi spełnić senior lub rodzic dziecka, by skorzystać darmowych leków?

Nie. Jednak chcę wyraźnie powiedzieć, że w programie chodzi o leki, które są przepisywane na receptę przez lekarza i refundowane przez państwo.

Minister zdradza kolejne reformy. To czeka pacjentów

Czy będą inne reformy w zakresie ochrony zdrowia, które zostaną ogłoszone przed wyborami?

Na pewno będą, bo program dla zdrowia jest cały czas dopracowywany. To, co zostało zaprezentowane przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego na ostatniej konwencji, to jeden z istotniejszych elementów. Dalsze rządy PiS będą oznaczały kontynuację wzrostu nakładów, bo bez zwiększania środków nie ma mowy o tych realnych zmianach, które poprawiają funkcjonowanie systemu. Będziemy kontynuować reformy związane z koordynacją. Realizujemy ją m.in. w Krajowej Sieci Onkologicznej. Pacjent jest prowadzony przez asystenta, który mu pomaga ustalać terminy, koordynować organizację całego procesu – zaczynając od diagnozy, po konsylium, leczenie, rehabilitację. Wszystko jest po to, by ścieżka pacjenta była jak najprostsza i jak najszybsza. Ta koordynacja jest pilotażowo prowadzona także w kardiologii i w opiece psychiatrycznej wśród dzieci, gdzie zbudowaliśmy ośrodku środowiskowe, które są pierwszą linią i prowadzą pacjenta w podstawowej opiece zdrowotnej.

I kolejnym wyzwaniem to zmiany technologiczne, które już są prowadzone w postaci e-skierowania, e-recepty, e-zwolnienia, które dają pacjentowi możliwość wygodniejszego korzystania z systemu. Będziemy także wprowadzali takie programy, które pozwalają przy użyciu różnych rozwiązań technologicznych zdalnie monitorować stan zdrowia pacjentów. To programy związane m.in. z wyposażeniem seniorów w opaski sygnalizujące upadek czy zdalne monitorowanie innych parametrów u pacjentów z chorobami przewlekłymi, np. z cukrzycą. Technologia musi bilansować system, w którym jest coraz więcej popytu na usługi.

Co z zapowiadaną przez pana reformą sanatoriów, która przewiduje, że kuracjusze sami będą mogli wybierać miejsce, gdzie będą chcieli się leczyć?

To będzie zależało od tempa prac legislacyjnych. Mamy perspektywę tylko kilku miesięcy, posiedzenia Sejmu odbywają się raz w miesiącu, więc to oznacza, że jest ograniczona liczba aktów prawnych, które mogą być wprowadzone. Patrząc z punktu widzenia ministra zdrowia, priorytetem jest ustawa o jakości i jej ponowne wejście do Sejmu czy ustawa, która zakładałaby wsparcie szpitali, które wymagają rozwoju i poprawy wyników finansowych. Oczywiście gdzieś w tych priorytetach są sanatoria, dlatego będzie to projekt poselski. To powinno przyspieszyć prace.

Mówi pan o rozwijaniu e-uslug. Kiedy doczekamy e-rejestracji, czyli umożliwieniu zapisania się do lekarza przez internet?

To jest nasz cel. Mieliśmy pilotaż w kardiologii, tomografie i rezonansie. To rozwiązanie zdecydowanie usprawniło i przyspieszyło obsługę pacjentów. Spowodowało też, że mniej pacjentów nie stawiało się na wizyty, bo mogli zmieniać termin w przypadku problemów ze stawieniem. W trakcie epidemii COVID-19 także funkcjonował taki system rejestracji na szczepienia i on był bardzo dobrze przyjmowany przez ludzi. Można było telefonicznie lub przez internet za pomocą Internetowego Konta Pacjenta umówić się w dowolnym miejscu, w wybranym przez siebie terminie na szczepienie. Prace nad takim rozwiązaniem będą trwały, to konieczna usługa elektroniczna, którą będziemy chcieli zaoferować.

Minister zdrowia: To koniec maseczek

Nawiązując do COVID-19. Czy maseczki w szpitalach i przychodniach zostaną z nami na zawsze?

Znosząc stan zagrożenia epidemicznego raczej odejdziemy od tych rozwiązań, ale wskażemy, że obowiązkiem dyrektora danego szpitala czy placówki leczniczej jest wzięcie odpowiedzialności za stan bezpieczeństwa epidemicznego. W zależności od tego, czy występuje jakieś zagrożenie epidemiczne na poziomie lokalnym, takie decyzje (o obowiązku noszenia maseczek) mogą być podejmowanie przez kierownictwo placówki. My takiego obowiązku w skali całego kraju nie będziemy wprowadzali.

Czyli 1 lipca znikną obowiązkowe maseczki w szpitalach i przychodniach?

Tak można powiedzieć.

Czy szczepienia piątą dawką będą dostępne tak, jak szczepionki na grypę? Dziś tylko wybrane grupy mogą się szczepić przeciwko COVID?

Cały czas stawiamy na dobrowolność szczepień, szczególnie w odniesieniu do grypy, ale również w przypadku szczepień antycovidowych. Producenci szczepień zapowiadają, że powoli wchodzimy w czas, kiedy szczepienie na grypę i na COVID będzie jednym szczepieniem — czyli nie będzie dwóch różnych szczepień. To wszystko ma być oparte na sprawdzonej i bezpiecznej technologii mRNA.

/2 Darmowe leki

Zapytaliśmy ministra wprost o darmowe leki. Od kiedy i dla kogo będą? Zobacz, co odpowiedział! (2)

Damian Burzykowski / newspix.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz osoby od 65. roku życia będą mieć leki za darmo

/2 Darmowe leki

Zapytaliśmy ministra wprost o darmowe leki. Od kiedy i dla kogo będą? Zobacz, co odpowiedział! (3)

Damian Burzykowski / newspix.pl

Minister zdrowia twierdzi, że na stole jest kilka propozycji. Jedna z nich zakłada, że lista darmowych leków może zostać podwojona

Tematy: darmowe leki minister zdrowia Adam Niedzielski obietnice PiS kolejki do lekarzy

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie znajdziecie tutaj. Napisz list do redakcji: List do redakcji Podziel się tym artykułem:

Nie odrywaj liści z kalafiora i ogonków od papryki. Grozi ci kara! W Biedronce truskawki z sąsiedztwa. Drogie? Wakacje w Albanii 2023. Sprawdziliśmy ceny w restauracjach i sklepach. Czy jest drogo? Opłaty za przejazd drogami w Europie. Uwaga na kosztowne pułapki [WAKACJE 2023]
ZUS odda pieniądze, trzeba tylko złożyć wniosek. Zbliża się ważny termin Drożyzna we Wrocławiu. Turystka chciała surówkę. "Osłupiałam" Pracowała u Dudy, teraz zarabia miliony. Bajońska pensja Małgorzaty Sadurskiej Odwiedziliśmy sklep w Czechach, a tam lekki szok. "Podejrzewam, że to dla turystów z Polski i Rosji"
Thermomix w nowej odsłonie. Co oni zrobili?! Poszła do Biedronki. Przy fasolce aż wyjęła telefon! Netflix zdecydował. Tyle trzeba zapłacić za współdzielenie konta Bosacka radzi to robić na zakupach z kurczakiem. Internautka: "gdybym się tylko nie brzydziła"
Za użycie tych produktów grozi nawet pół miliona kary Nakryli ich na urywaniu ogonków i liści w Biedronce. Nie uwierzycie, jak się tłumaczą!
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Sen. Ignacio Ratke

Last Updated: 23/06/2023

Views: 5534

Rating: 4.6 / 5 (76 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Sen. Ignacio Ratke

Birthday: 1999-05-27

Address: Apt. 171 8116 Bailey Via, Roberthaven, GA 58289

Phone: +2585395768220

Job: Lead Liaison

Hobby: Lockpicking, LARPing, Lego building, Lapidary, Macrame, Book restoration, Bodybuilding

Introduction: My name is Sen. Ignacio Ratke, I am a adventurous, zealous, outstanding, agreeable, precious, excited, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.